Stowarzyszenia

Stowarzyszenie chorych na celiakię

Celiakia, czyli uczulenie na gluten, jest chorobą, o której ostatnio robi się coraz głośniej. Świadomość społeczeństwa w tej sprawie jeszcze parę lat temu była bardzo słaba, a współczesna moda na zdrowe odżywianie sprawiła, że osoby chore łatwiej mogą znaleźć produkty odpowiednie dla siebie.

Objawy i sposoby leczenia celiakii

W większości przypadków celiakia objawia się przez bóle brzucha, biegunkę, wzdęcia, czy nawet zahamowanie przyrostu masy ciała. Odpowiednie badanie polega na śledzeniu zmian w błonie śluzowej dwunastnicy, dzięki czemu można jednoznacznie stwierdzić występowanie tej choroby.
Celiakia jest chorobą, która występuje u osób genetycznie predysponowanych. Nie istnieje jednak sposób na całkowite wyleczenie. Jedyną sprawdzoną terapią jest stosowanie diety bezglutenowej, czyli wyeliminowaniu z pożywienia produktów takich jak pszenica, żyto i jęczmień.

Informacje dla osób uczulonych na gluten

Stowarzyszenie bezglutenowe, czyli stowarzyszenie chorych na celiakię jest miejscem, gdzie znajduje się zebrana praktyczna wiedza i porady dla osób, które są chore, bądź po prostu zainteresowane dietą bezglutenową. Stowarzyszenia zbierają informacje na temat dostępności produktów, informują o miejscach, w których można znaleźć odpowiednie towary. Zawierają także najbardziej istotne rady dla osób na diecie bezglutenowej, podkreślając i proponując różnego rodzaju produkty i przepisy.
Stowarzyszenie bezglutenowe jest dla osób chorych na celiakię bardzo dobrym sposobem na znalezienie wszystkich najbardziej istotnych informacji w jednym miejscu. Pomagają one przez szerzenie wiedzy i propagowanie porad dla osób zainteresowanych, co znacznie ułatwia życie osobom na diecie bezglutenowej.