Objawy u dorosłych

Objawy celiakii u dorosłych

Celiakia u dorosłych, podobnie jak u dzieci, może przebiegać bez widocznych symptomów. Jeśli jednak wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „nietolerancja glutenu objawy”, dowiemy się, że najczęstsze oznaki choroby związane są z zaburzeniami układu pokarmowego. Stwierdzono również, że u osób cierpiących na powyższe schorzenie może wystąpić zaburzony rytm wypróżniania. Wbrew temu co twierdzi wiele stron internetowych, luźne stolce pojawiają się przy tej chorobie jedynie sporadycznie. Dużo częściej występują: biegunka tłuszczowa, wzdęcia brzucha, zmęczenie, osłabienie oraz chudnięcie – Zobacz 10 oznak nietolerancji glutenu na kobieta.onet.pl

Jeśli te objawy nie zaalarmują nas odpowiednio, najprawdopodobniej następnym skutkiem celiakii będzie niedokrwistość niedobarwliwa (wynikająca z niedoboru żelaza) lub makrocytarna (powiązana z obniżoną ilością witaminy B12 w organizmie).

Niestety, bardzo często ostrzegawcze sygnały płynące od naszego układu pokarmowego, są na tyle sporadyczne, że łatwo je przypisać innym dolegliwościom. Pamiętając o tym, należy zadbać o właściwy wywiad chorobowy. Ponadto jeśli wystąpiła u nas biegunka lub niedokrwistość i udało nam się je zwalczyć, ale zmęczenie i osłabienie pozostało, to warto udać się do lekarza.

Nadwrażliwość na obrażenia zewnętrzne przejawiająca się u dzieci pojawia się również u dorosłych nosicieli choroby. Stąd też nie należy lekceważyć bólów kości, złamań i niewyjaśnionej osteoporozy.

Ostatnim zaobserwowanym sygnałem alarmowym może być występowanie innych chorób takich jak: cukrzyca typu I, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki lub schorzenie nerek zwane mezangialną nefropatią IgA.

Za charakterystyczne należy uznać objawy celiakii u kobiet. U wielu pacjentek zanotowano zaburzenia menstruacyjne. U nosicielek choroby pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj późno, natomiast menopauza występuje przedwcześnie. Istnieją powiązania pomiędzy celiakią a ciążą. Najczęściej opisywana choroba powoduje bezpłodność lub uaktywnia się w okresie ciąży.

Warto wiedzieć, że kobiety cierpiące na tę przypadłość, a spodziewające się dziecka, mogą wziąć udział w międzynarodowym projekcie o nazwie PREVENTCD. Jego celem jest stosowanie takiej diety, która ograniczyłaby lub całkowicie wyeliminowała możliwość wystąpienia celiakii u niemowlaka.

Jeśli kobieta chora na celiakię jest odpowiednio leczona, po wcześniejszej konsultacji z gastrologiem oraz ginekologiem, może starać się o dziecko. W przypadku gdy przedstawicielka płci

żeńskiej podejrzewa u siebie powyższe schorzenie, a chce zajść w ciążę, również powinna udać się do lekarza. Po około 6 miesiącach od rozpoczęcia odpowiedniej kuracji i wyeliminowaniu glutenu z diety, niepłodność zazwyczaj zanika.