Nieleczona celiakia

Nieleczona celiakia – powikłania i możliwe następstwa

Celiakia jest poważną chorobą immunologiczną, której nieleczenie może prowadzić do przykrych w skutkach powikłań. Choroba trzewnej, objawiająca się nietolerancją pokarmów zwierających gluten (głównie zbóż), nieleczona może skutkować zniszczeniem kosmków jelitowych jelita cienkiego, a w efekcie nawet nowotworów, anemii, osteoporozy, czy depresji.

Skutki nieleczonej celiakii

Nieleczona celiakia może spowodować spustoszenie w praktycznie każdym układzie organizmu chorego. W układzie krwionośnym możemy zaobserwować anemię z niedoborem żelaza, trombocytozę (niedobór witaminy K), czy zapalenie naczyń. Inne organy w naszym ciele również nie pozostaną bez szwanku, jeśli nie poddamy się leczeniu tej groźnej choroby autoimmunologicznej. Już w młodym wieku może zacząć doskwierać nam osteoporoza, reumatoidalne zapalanie stawów. Dzieci chorujące na celiakię mogą nie rozwinąć w pełni masy szkieletowej i swojego pełnego wzrostu.

Najbardziej dotkliwe skutki celiakii obserwujemy jednak w układzie nerwowym. Tutaj dochodzi do bardzo poważnych degradacji i pojawienia się chorób charakterystycznych dla wieku starczego. Oprócz padaczki, nerwicy, czy zaburzeniach psychiatrycznych jak schizofrenia, nieleczona celiakia może prowadzić do otępienia, oczopląsów, demencji, zaburzeń mowy i miopatii.

Celiakia wpływa niepozytywnie również na jeden z najważniejszych organów w całym ciele, który odpowiada za detoksykację organizmu. Chodzi oczywiście o wątrobę. Nieleczenie celiakii może doprowadzić do jej marskości lub stłuszczenia, albo przewlekłego zapalania. Niepozytywną reakcję organizmu wywołaną celiakią możemy zauważyć również w postaci zapalania kłębuszkowego nerek.

Celiakia powikłania

W poczet chorób, które mogą pojawić się w wyniku nieleczonej choroby, wchodzą również te obejmujące układ endokrynologiczny. Osoby, które nie poddają się leczeniu celiakii, mogą mieć problemy z płodnością, tarczycą, trzustką. Kobiety z nieleczoną celiakią mają skłonność do poronień.

Osoby, które chorują na celiakię i nie przestrzegają diety bezglutenowej, cierpią na zaburzenia wchłaniania wapnia, których skutkiem może być osteoporoza. Znajdują się oni również w grupie wysokiego ryzyka osób, którym grożą nowotwory jelita cienkiego (szczególnie chłoniaka jelita cienkiego). Bardzo częstym objawem u osób niestosujących diety bezglutenowej są różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i psychiatryczne.

Celiakia może manifestować się na wiele sposobów, dlatego warto, aby – gdy występuje jej podejrzenie – zasięgnąć porady u lekarzy takich specjalności, jak: alergolodzy, diabetolodzy, endokrynolodzy, ginekolodzy, hematolodzy, reumatolodzy, po psychiatrzy i neurolodzy.