Choroba Dühringa

Choroba Dühringa, czyli o nielubianym krewnym celiakii

Należy zauważyć, że nie tylko celiakia wymaga przejścia na dietę pozbawioną substancji białkowej. W ten sposób leczy się również schorzenie towarzyszące omawianej w tym artykule przypadłości, chorobę Dühringa.

Dolegliwość ta często pojawia się w rodzinach, których członkami są osoby cierpiące na celiakię. Jej typowymi objawami są pęcherzyki, grudki oraz rumienie występujące na skórze. Zazwyczaj mają one tendencję do swędzenie, co powoduje drapanie, a te z kolei powstawanie blizn i ran. Powyższe obrażenia pojawiają się w okolicach kolan, łopatek, na pośladkach, twarzy oraz owłosionej skórze głowy. Ze względu na te objawy choroba Dühringa nosi miano celiakii skórnej.

U nieznacznej ilości pacjentów (ok. 10%) występują również dolegliwości przewodu pokarmowego oraz osłabienie i depresja. Ponadto wiele osób cierpiących na opisaną przypadłość uskarża się na wady szkliwa zębnego oraz nadwrażliwość na jod. Celiakia skórna zazwyczaj objawia się w wieku od 15 do 40 lat, a szczyt zachorowań przypada na okres trzeciej dekady życia.

Aby zdiagnozować chorobę Dühringa przeprowadza się testy sprawdzające obecność przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich. Można również dokonać biopsji naskórka znajdującego się na pośladkach. W przypadku jeśli testy potwierdzą możliwość występowania celiakii skórnej, wymagana jest biopsja jelita.

Niestety, leczenie choroby Dühringa nie przynosi szybkich efektów. Zazwyczaj na rezultaty diety bezglutenowej trzeba poczekać ok. 6 miesięcy. Przy zwalczaniu tej dolegliwości zaleca się unikanie produktów zawierających jod.

Poza wymienionymi wyżej cechami wspólnymi, chorobę Dühringa i celiakię łączy jeszcze jedno: niska świadomość społeczna istnienia zagrożenia, co sprzyja rozwijaniu się powyższych dolegliwości. Dlatego o obu schorzeniach trzeba mówić, nie tylko aby odsunąć od chorych poczucie walki z wrogiem-widmo, ale aby zniwelować groźne powikłania.

Dodatkowe informacje można poczytać na http://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/choroba-duhringa.html